Kayma Sebepli Gerçekleşen İş Kazalarını Nasıl Azaltacağız?

Kayma sebepli gerçekleşen iş kazaları. Kimi işletmelerde iş kazası istatiklerinde 1. Sırada yer alıyor.

Bazen kayma sebepli iş kazalarını tetikleyen ana faktörler sulu ortamda çalışma, uygun kaymaz zemin uygulamamasının yapılmaması, uygun olmayan ayakkabı seçimi, etrafa saçılan yağ vb kimyasallar ve sağmadığımız birçok başka neden olabiliyor.  Kimi zamanda bu durumu düzenli temizlik yapılmayan, kirliliği kontrol altına alınmayan işletme ortamları daha da tetikliyor.

Bazen de bu tür kazalara en çok sebep olan faktörler; takılan, duran makinalara koşarak müdahale eden, koşarak malzeme taşıyan çalışanlar ve üretim kaybının her şeyden önemli olduğu anlayışındaki işletme yönetimleri olabiliyor.

Özetle kayma sebepli iş kazalarının sebeplerini diğer tür kazalarda olduğu gibi fiziksel koşullar ve davranışsal etkiler olarak ayrıştırabiliriz.

Şöyle bir örnek üzerinden ilerleyebiliriz, zamanla ayakkabılardan bulaşan kirliliklerle ve düzenli yapılmayan temizlik ile çok kaygan hale gelen bir merdiven düşünelim.

 

Bu merdivenin kaymaz hale getirilmesi için biz Kaizen Market® olarak birçok kaymaz zemin uygulama önerisinde bulunuyoruz ve çözüm üretiyoruz. Kimi zaman kaymazlığı, teknik tabir ile daha yüksek dinamik sürtünmeyi, kaymaz zemin bantları ile, kaymaz zemin kaplamaları ile ve kimi zaman da kaymaz kimyasal uygulamaları ile gerçekleştiriyoruz. Benzer uygulamaları her türlü zeminde dinamik sürtünmeyi arttırmak, kaymazlığı arttırmak için gerçekleştirmekteyiz. Özetle bir zemini daha güvenli hale getirebiliriz. Ancak kaymazlığı artmış olan bir merdivenden dahi olsa, koşarak inmek, basamak atlayarak inmek, tırabzandan tutunmadan inmek (tabi var ise) yine kaza riskini arttıracaktır. Dolayısıyla çarenin sadece teknik çözümlerden ibaret olmadığı unutulmamalıdır. Kayma kazalarına karşı oluşturulacak çareleri bütünsel olarak değerlendirmeliyiz. Zeminlerinizi Kaizen Market® ürünleri ile daha kaymaz hale getirebilirsiniz ancak kaymaya mahal verecek davranışları da yönetsel yaklaşımlarınız üzerinde çalışarak iyileştirmenizi tavsiye ederiz.