Kanban ve 4 Ana Prensibi

Kanban'ın Tarihi Kanban, tam zamanında Üretim ortamında malzeme hareketlerinin kontrolü amacıyla kullanılan bir çizelgeleme yaklaşımıdır.

1940’ların sonlarında, Toyota, olası olmayan bir kaynaktan daha iyi bir mühendislik süreci buldu. Süpermarket. Mağaza çalışanlarının bakkaliye eşyalarını kendi tedarikçilerinde değil, mağazalarının envanterlerinde tuttuklarını fark ettiler.

Bir ürün satış noktasına yakın olduğu zaman, satıcılar daha fazlasını sipariş ettiler. Toptancıların ‘’tam zamanında’’ teslimat prosesi, Toyota mühendislerini kendi metodları hakkında tekrardan düşünmeye ve yeni bir yaklaşıma öncülük etmeye itti. Kanban sistemi. Envanterle talebi eşleştiren ve daha yüksek kalitede verim ve kalite elde etmeye yarayan bir sistem.

Peki bunu nasıl başardılar?

En basit ifadeyle, görsel yönetim yoluyla daha iyi iletişim. Kanban, Japonca’da “görsel sinyal” veya “kart” demektir. Toyota hat işçileri, imalat sürecindeki adımları işaretlemek için bir kanban (ör.gerçek bir kart) kullandılar. Sistemin görsel yapısı ekiplerin hangi işi yapacakları ve ne zaman yapılacağı konusunda daha kolay iletişim kurmalarına izin verdi. Aynı zamanda atıkları azaltmak ve değeri en üst düzeye çıkarmak için ipuçları ve rafine edilmiş süreçleri standartlaştırdı. 

4 Ana Kanban Prensipi 

Kanban devrim değil, evrimle ilgilidir. Kökleri, gideceğiniz yeri bilmeden, istediğiniz yere gidemezsiniz gerçeğine dayanır.

 1. İşin Görselleştirilmesi 
  İşinizle ve iş akışınızla ilgili görsel bir model oluşturarak, Kanban sisteminizde hareket eden iş akışını gözlemleyebilirsiniz. İşi görünür hale getirmek – engelleyiciler, darboğazlar ve kuyruklarla birlikte anında iletişim ve işbirliğinde artışa neden olur.

   
 2. Tamamlanmamış İşin Limitlendirilmesi 
  Bitmemiş işlerin ne kadar sürdüğünü kısıtlayarak bir ürünün Kanban sistemi üzerinden geçmesi için geçen süreyi azaltabilirsiniz. Görev değiştirme nedeniyle oluşan sorunları önleyebilir ve parçaları sürekli önceliğe göre sınıflandırma ihtiyacını azaltabilirsiniz.

   
 3. Akışa Odaklanılması 
 4. Bitmemiş iş (WIP) limitlerini kullanarak ve ekip tarafından yönetilen politikaları geliştirerek Kanban

  sisteminizi, sorunsuz iş akışını iyileştirmek için optimize edebilir, akışı analiz etmek için metrikler

  toplayabilir ve hatta akışı analiz ederek gelecekteki problemlerin önde gelen göstergelerini elde

  edebilirsiniz.

 5. Sürekli İyileştirme 
 6. Kanban sisteminiz yerine getirildiğinde, sürekli gelişme kültürünün temel taşı haline gelir. Takımlar akış, kalite, verim, teslimat süreleri ve daha fazlasını izleyerek etkinliklerini ölçerler. Deneyler ve analiz, ekibin etkinliğini artırmak için sistemi değiştirebilir.