Uygulamalı Eğitim Setleri Nedir?

Günümüzde birçok şirket ve kurumda yürütülen eğitim faaliyetleri çoğu zaman sınıf eğitimleri ve teorik bilgi aktarımından daha fazlasını verememektedir.

Bu eğitim şeklinden dolayı da verilen bilgi ve kavramlar öğrenildiği hızla unutulur. Eğitim içinden sadece birkaç vurucu kelime, cümle, örnek akılda kalır. Bu akılda kalan anekdotlar da kısa süre sonra unutulmaya yüz tutar ve verilen emek, harcanan kaynak ve zaman maalesef israf edilir. Uygulamalı eğitim setleri eğitimlerin daha verimli, sonuca hizmet edecek ve teorik eğitimi pratik deneyime dönüştürecek eğitim araçları olarak fayda sağlamaktadır. Uygulamalı eğitim setleri hem uygulaması kolay hem de eğitimi kalıcı hale getirmek için kullanılabilecek eğitim materyalleridir.  

Eğitimlerin kalıcı olması için ne yapmak gerekir?
Eğitimleri daha akılda kalıcı, daha fazla öğretici ve katılımcılara değer katarak daha faydalı hale getirmek için eğitim araçlarından ve tekniklerinden yararlanmak gerekmektedir. Bunlar, eğitim öncesinde eğitim hakkında bilgilendirici “eğitim föyleri”, eğitim sırasında iyi hazırlanmış “eğitim notları” ve katılımcıların öğrenilenleri pratik edebilecekleri “uygulamalı eğitim setleri”, eğitim sonrasında ise yine katılımcılara verilebilecek “el kitapçıkları” (bknz. Operasyonel El Kitapçıkları Serisi) şeklinde eğitim faaliyetini destekleyici araçlar olabilir.

Uygulamalı eğitim setlerinin faydası nedir?
Uygulamalı eğitim setleri, teorik olarak öğrenilen bilgilerin, yer ve yetkinlik gözetmeksizin, katılımcılara eğitimde öğrenilenleri deneyimletmek için kullanılan eğitim araçlarıdır. Katılımcılar, yetişkin eğitimlerinde kullanılan “oyunlaştırma” yöntemi temel alınarak hazırlanan uygulamalı eğitim setleriyle hem öğrendikleri bilgileri deneyimlemek hem de deneyimlenen bilgilerin pratik hayatta karşılık bulmasıyla, öğretilen bilgi ve tekniklerin yararlarını daha kolay anlama becerisine sahip olacaklardır.

Uygulamalı eğitim setlerinin tipleri var mıdır?
Eğitim setleri sınıf ortamında, özel alanlarda, işletme sahasında ve dış alanlarda kullanılan eğitim setleri olarak farklılaşabilmektedir. Sınıf ortamında uygulanabilecek 5S eğitim seti, SMED eğitim seti…vb. eğitim setleri olabileceği gibi özel alanlarda (eğitim odası, eğitim atölyeleri, dojo alanları…vb.) uygulanabilecek Hidrolik Pnömatik Eğitim Seti, El Göz Koordinasyonu Eğitim Seti vb. eğitim setleri de kullanılabilir. İşletme sahasında uygulanan eğitim setleri daha çok yarı uygulama yarı eğitim pratiği olabileceği için dikkatli ve şirket kültürüne uygun şekilde tercih edilmelidir.

Eğlenceli eğitimler mi? Sunum üzerinden öğretilen eğitimler mi?
Günümüzde birçok eğitime ve eğitim içeriğine mobil ortamlardan ve internet ortamından ulaşabilmekteyiz. Tüm bu bilgi ve eğitimler ne kadar değerli olsa da her zaman “eksik” kalan bir şeyler olabiliyor. Genellikle bu “eksik” kalan da eğitimde öğrenilenlerin uygulanması ve işe yarayıp yaramadığının deneyimlenmesidir. Sadece sunum üzerinden yapılan eğitimlerde bu eksen her zaman doldurulamıyor ve katılımcılar anlayabildikleri kadarıyla bilgi ve teknikleri kendi hayatlarında uygulamaya çalışıyor. Zaman zaman da sadece sunum üzerinden yapılan eğitimler “sıkıcı” birer eğitime de dönüşebiliyor. Uygulamalı eğitim setleri ile bu sıkıcı eğitimler daha eğlenceli, daha öğretici ve eğitimdeki bilgi ve tekniklerin katılımcılara anında ispatı niteliğinde olduğu için gittikçe yaygınlaşmakta ve tercih edilmektedir.